שאלות נפוצות

חיילים

צה"ל עמוק בסיפור הזה, מפקדיו, משקי וקציני הת"ש שלו קשובים היטב, רק לא תמיד הם יכולים להועיל, לעיתים ידיהם כבולות.
כידוע לכם חוקי מטכ"ל נכתבו עוד הרבה לפני גיוס החרדים לצה"ל, הם לא הותאמו למתגייסים הבאים מרקע חרדי ועל כן פעמים רבות הם נופלים בין הכיסאות. בצה"ל קיימים שני סוגים של חיילים בודדים: החייל הבודד הקלאסי הוא העולה החדש, הוריו נותרו בחו"ל הם תומכים בו מרחוק וכאן הצבא תומך בו כמה שהוא יכול, את השאר עושים ההורים הדואגים והאוהבים.
סוג אחר של חיילים בודדים היה נדיר מאוד עד לגיוס החרדים לצה"ל, והפך להיות נפוץ מאוד והוא חסרי עורף משפחתי או כפי שהם מכונים בעגה הצבאית חע"מים. קשה מאוד לקבל הכרה כבודד על רקע זה והחייל חייב להיות מנותק קשר לחלוטין עם כל בני משפחתו ועם שני הוריו כדי לקבל הכרה. חיילים רבים הבאים מרקע חרדי עדיין מקיימים קשרים חלקיים עם חלקי משפחה שאינם שלמים עם הגירוש של הבן מהבית: אם המשפחה, אחים ואחיות בעיקר נשואים. במקרים אלה, רשמית הצבא אינו מכיר בחיילים אלה כחיילים בודדים אבל מצד שני אין להם לאן לחזור. צריך לציין שבחצי השנה האחרונה חל שינוי ביחס הצבא לעניין, אנחנו בעמותה מייחסים את השינוי הזה לפעילות שלנו שגרמה לצבא להבין שהוא חייב לשנות כיוון.
זאת ועוד, לוקח פרק זמן של לפחות חודש מרגע הגשת הבקשה עד שהיא מאושרת או לא מאושרת, וגם אז הם חייבים להמשיך לחיות. כמו כן אנחנו תומכים במועמדים לשרות בטחון (מלש"בים) שהוריהם מנתקים איתם את הקשרים רק בעקבות הכנותיהם לגיוס והם מגיעים אלינו. 
חייל בודד מוכר המקבל מהצבא שכר דירה משתתף בעלות חלקית של 800 ש"ח בהוצאות על תחזוק הדירה, שזה כמובן השתתפות חלקית ומועטה מההשקעה של העמותה בחיילנו האהובים.
לאחר השחרור החייל לעיתים נמצא במצב יותר קשה ומורכב. אם במהלך השירות הצבאי הוא היה בודד, כעת לאחר השחרור הוא ממשיך חהיות בודד אבל עכשיו הואגם לא מקבל משכורת צבאית, השתתפות בשכר דירה ומסגרת מסודרת, ולכן באופן עקרוני המגורים אצלנו הם מאז שהחריבו להם את ביתם וגרשו אותם מהמשפחה, ועד לרגע שבו הם מקימים לעצמם בית משלהם ומתחתנים. וגם אז, עמותת עושי חיל, תומכת בחתונה שלהם. לחיילים שלנו אין לאן לחזור אחרי השחרור כי הרי גירשו אותם, זו גם ייחודה של העמותה כבית וכמשפחה, אנחנו לא אומרים לילדים שלנו ללכת אחרי השחרור בדיוק כפי שהחברים שלהם הלא בודדים אינם צריכים לעזוב את הבית כשהם חוזרים אליו אחרי השחרור. חלק מהבוגרים נשאר אצלנו ואנו מכוונים אותם לעבודה, ללימודים, להשלמת בגרויות וכו'.
חלק גדול מהחיילים באופן טבעי אחרי השחרור מוצאים להם מקום חדש שאליו הם עוברים והם הופכים ליותר עצמאיים, וכמובן אנו מברכים על כך. אך עדיין חשוב לנו שהחייל יקבל את התחושה והידיעה שאין סיכוי שלאחר השחרור הוא יישאר חסר כל, ללא משכורת צבאית, ללא מסגרת וללא תמיכה.

כל החיילים באים מרקע חרדי אך יותר ממחציתם אינם שומרי מצוות. יש לנו מחרדים המקפידים על קלה כבחמורה ועד חילונים גמורים. העמותה שלנו אינה מחזירה בתשובה ולא גורמת לחיילים לנטוש את שמירת המצוות. אנחנו לא מתערבים בחיים הפרטיים של החיילים. אנחנו כאן כדי לתת לחיילים בית חם אוהב ותומך, לא משנה איך הם נראים ומה הם עושים.

גולת הכותרת של העמותה היא החזרת החיילים הביתה להוריהם. יותר מעשרה חיילים הצלחנו להחזיר להורים ואין דבר מרגש מזה. כשאנחנו מריחים שיש התכנות לחידוש הקשר אנחנו פועלים בכיוון הזה מייד. חלק קטן מההורים נענה לאתגר, רובם לצערנו לא. אנו גם מצליחים לעיתים לשכנע חיילים צעירים שלא לעשות את טעות חייהם ולבקש להיות חייל בודד רק מפני שיש אי הבנות בין החייל לבין ההורים, אלא חשוב בכל מקרה להישאר בקשר טוב עם ההורים

קודם כל תודה על הנכונות והרצון.
דבר זה מורכב מכיוון שאין לנו דירות בכל הארץ והמשפחות המלוות שלנו צריכות להיות באותו מקום מגורים של החיילים.
מוזמנים להשאיר פרטים כאן ובמידה ויהיה צורך לאמץ חייל במקום מגוריכם / כל משימה שנצטרך אתכם למען חייל בודד באיזורכם – נפנה אליכם ונשמח לעזרתכם.
חשוב שתדעו, שבחלק מהמקרים, החיילים לא מחפשים בהכרח משפחה שתעטוף אותם אלא הם מחפשים פינה שקטה שתהיה להם כשהם יוצאים הבייתה לחופשה, ולכן המשפחות המלוות שאנו מחברים לחיילים לא מארחים אותם באופן קבוע, אלא זה תלוי בחיבור בין המשפחה לחייל ובצורך שמתאים באופן פרטני לאותו חייל.

עמותה

לעמותה אין צורך קבוע בתרומות של ריהוט וציוד.
מידי פעם כשהעמותה פותחת דירה חדשה אנו מחפשים תרומות של ריהוט. נשמח לקבל ממכם ריהוט במצב מעולה למען החיילים הבודדים.
אם יש לכם ריהוט או ציוד לבית שאתם מעוניינים למסור השאירו בבקשה פרטים כאן. במידה ויש צורך אנו ניצור איתכם קשר.
תודה לכם!!
כרגע אין מסלול מוגדר להתנדבות מעבר למתנדבים הקיימים.
נשמח מאוד לעזרתכם בעמותה. מוזמנים להשאיר כאן פרטים שלכם ובאיזה אופן תרצו להתנדב ולעזור לחיילים. במידה ויהיה צורך נשמח ליצור איתכם קשר.
תודה רבה!!
בהחלט, ניתן לתרום מכספי מעשר ומכספי מתנות לאביונים.
לברכות והמלצות של רבנים בפעילות העמותה לחצו כאן.
לתרומה לעמותה בכל סכום לחצו כאן
בהחלט, ניתן לתרום עבור חייל מסויים ולתרום את העלות של תמיכה בו: בחבילת מזון לדירה, בקניית ציוד חורף לחייל, ברכישת בגדים לחייל, במימון סעודת שבת לחיילים.
לתרומה למען חיילים בודדים ניתן ללחוץ כאן

כן. העמותה מוציאה קבלות מוכרות לצרכי מס לפי סעיף 46 לפי פקודת מס הכנסה.

אישור סעיף 46

ניתן לתרום באמצעות אפליקציית פייבוקס וביט למספר 055-244-5450
ניתן לעשות העברה בנקאית לבנק פועלי אגודת ישראל, סניף 185, חשבון 560693, ע"ש עושי חיל.
ניתן לשלוח המחאה (צ'ק) לפקודת עמותת עושי חיל. לשלוח לעמותת עושי חיל ת"ד 21 קרית ארבע 90100.
ניתן לתרום עמותה בהוראת קבע בנקאית ע"י פתיחת הרשאה לחיוב חשבון – קוד מוסד 7605. נשמח לעדכון ממכם על פתיחת ההרשאה בווצאפ במספר 055-244-5450 או בטלפון 02-9414166.
ניתן לחתום על טופס הוראת קבע ולהחזיר לנו ואנו נשלח לבנק שלכם. לחצו כאן להורדת הטופס.
ניתן לתרום בכרטיס אשראי (בהוראת קבע או בתרומה חד פעמית). למעבר לדף תרומה לחצו כאן.
לתרומה טלפונית התקשרו אלינו 02-9414166.

נשמח לענות על כל שאלה...